internet bağımlılığı Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Prof. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
neden internet ve bilgisayar bağımlılığı?

İnternet ve bilgisayar pasif değil aktif bir eğlence. Televizyondan çok farklı! Televizyon size istediğini veriyor. İnternet ve bilgisayar ise siz ne isterseniz! Televizyonda sadece seyrediyorsunuz. İnternet ve bilgisayarda ise eğlenceye aktif olarak katılabiliyorsunuz. Yönlendirebiliyorsunuz, bir parçası olabiliyorsunuz.

İnternet ve bilgisayarda ödül alabiliyorsunuz. Bir televizyon programı siz seyrettiniz diye size doğrudan ve anında bir ödül vermiyor. Ama internet ve bilgisayar oyununda en azından bir “level” atlıyorsunuz. Televizyonda sadece seyrediyorsunuz…

İnternette seçenek çok. Sayısını kimse bilmiyor. Kaç adet sitede aradığınızı bulma şansınız var, onu bile bilemiyorsunuz. Bu “bilemezlik” de aslında insana çekici gelebilir. Bir adım sonra ne var, merakı artırıyor. İnternette istemediğiniz takdirde sizi bekleyen seçenek sayısı, kaybettiğinize üzülmenize neden olmuyor, belki de sevinmek için bir neden olabiliyor!

İnternette “takılıyorsanız” büyük bir dikkate gerek yok. Arada oyunu durdurup, yemek yiyebilir, arkadaşınızla konuşabilirsiniz veya chat yapabilirsiniz. Özellikle dikkat eksikliği olan insanlar için yararlı bir aktivite. Televizyonda zap yaparak sıkılmalarına gerek yok. Dikkat eksiliği olan insanların çocukluklarından itibaren kendilerini oyalamakta zorluk çektiklerini de düşünürsek, internetin onlar için ne kadar önemli olabileceğini anlayabiliriz.

Stresle başa çıkmak için kolay, hızlı ve etkin bir yoldur. Dünyadan ve gerçeklerden uzaklaşabilirsiniz. Yanınıza kimseyi yaklaştırmayabilirsiniz ve nerede olmak istiyorsanız orada olabilirsiniz. Günün yorgunluğunu unutmak bir “Mouse” kadar ötede…

İnternette kim olmak istiyorsanız o olabilirsiniz. Anonimite temel kuraldır. Kimse sizin kimliğinizi bilemez. Kendinizi saklayabilirsiniz. Bu nedenle de özgür davranabilirsiniz. İşadamıysanız bir hırsız, hırsızsanız bir işadamı olabilirsiniz. Kendi kimliğinizi tehlikeye atmadan yaşabilirsiniz.

Farklı bir kimlik kazanabilirsiniz. Bazı oyunlarda ikinci bir hayatınız olabilir. Orada da bir eviniz, eşiniz ve işiniz olabilir. Her şeyi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Saçınızın rengini, omzunuzun genişliğini vs. Bu bir insan için ne büyük bir mutluluktur.

Bir grubun parçası olabilirsiniz. Arkadaşlarınız, dostlarınız, yakınlarınız vardır. Hiçbiri gerçek kimliklerinde olmayabilir ama olsun! Binlerce kişi aynı anda aynı oyunu oynayabilirsiniz. Bu grup içindeki rolünüz “gerçek hayat”tan çok farklı olabilir.

Diğer oyuncularla sosyal iletişiminiz oldukça ödüllendiricidir. İletişiminiz artar. Orada lider olabilirsiniz. İnsanlar oyun hileleri için peşinizde koşabilir. Bunun için para bile kazanabilirsiniz.

Göz kontağı kurmanıza hiç gerek yoktur. İnsan iletişime genelde göz kontağı herkesi zorlar. Bazı insanlar sadece göz kontağı kurmakta zorluk çektikleri için toplumdan kaçarlar. İnternet ve bilgisayarda ise karşınızdakinin gözlerini içine bakmadan konuşabilir, istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bir sarhoş veya uyuşturucu kullanmış biri kadar cüretkar ve fütürsuz davranabilirsiniz.

Tüm bunları göz önüne alınınca, bu bölümün başlığını “neden internet ve bilgisayar bağımlısı olmasın?” diye değiştirmek mi lazım acaba?

 

Alkol kullanımı fazlaya ne yapma

 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2012 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim