internet baðİmlİlİðİ Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Prof. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
internet veya bilgisayar bağımlısı gence ebeveyni nasıl yaklaşmalıdır?

İnternet bağımlığında bağımlı olunan nesneyi ortadan kaldırmak veya tümüyle yasaklamak mümkün değildir. Bu nedenle hedef bilgisayar kullanımını kontrol altına olmak olmalıdır. Özellikle gençlerde büyük bir sorun olarak gözüken bu durum, ebeveyn-çocuk ilişkisini de olumsuz etkilemektedir.

Aslında internet bağımlığına yaklaşım diğer bağımlılıklara yaklaşımdan büyük farklılıklar göstermemektedir. Bu nedenle kitapta yer alan ben ne yapabilirim, yaklaşım ilkeleri gibi ilgili konuların okunmasını öneririm.

Temel ilkeler genel bağımlılık tedavisiyle benzer, hatta aynıdır. Örneğin ebeveynlerin sorun üstüne odaklanmaması, bu davranış biçimini hızla değiştirmektedir. Bunun için ebeveynlerin kendilerini kontrol altına alması gerekir.

Hedef kontrol altına almak olunca, öncelikle iyi bir pazarlık yapılmalıdır. Ne kadar süre bilgisayar başında kalabilir genç? Bu durum tüm ayrıntılarıyla ortaya konmalıdır. Bununla ilgili sıkı bir pazarlık yapılmalıdır.

Pazarlık demek, pazarlamak demektir. Bu nedenle fikrinizi empoze etmek yerine, fikrinizi pazarlamaya çalışın. Yani o sizin fikrinizi satın alsın. Ortak bir noktada buluşun.

Buluştuğunuz ortak nokta için yazılı bir sözleşme yapın. Gençlere güvenmeyin. Unuturlar. Ama gerçekten unuturlar. Bu nedenle anlaşma bir sözleşme haline getirilmelidir. Üç nüshalı ve imzalı!

Sözleşmede gencin bilgisayar başında kaldığı süre, bu süreye uymazsa yaptırımların neler olduğu, uyarsa kazanımlarının neler olabileceği gibi ayrıntılar yer almalıdır. Sözleşme herkesin görebileceği bir yere konmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken nokta, kuralların uygulanabilir olmasıdır. Bilgisayardaki tutkusuna göre kurallar konmalıdır. Örneğin oyun oynuyorsa, günde iki saat gibi bir kural yetersiz olabilir.

Birçok oyun 6 saat oynandıktan sonra kazanılabilmektedir. Onun yerine haftalık bir saat konabilir. Örneğin haftada 16 saat denebilir. Bu süreyi ister her gün parça, parça kullanır, isterse bir cumartesi gecesi tümünü harcayabilir. Böylece konan kurallar, uygulanabilir olur ve genç bunlara uyabilir. Eğer gencin “takıldığı” chat ise, bu durumda günlük süre koymak daha doğrudur.

Genelde bilgisayar başında geçirilen sürenin ne olması gerektiği sorulur. Bu sorunun cevabı aile özelliklerinize ve değerlerinize, gencin durumuna, teknolojik gelişmelere göre değişir. Önemli olan sürenin miktarı değil, sürenin kontrol altına alınabilmesidir.

Diğer sık sorulan bir soru ise, onun ne kadar süre bilgisayarda olduğunun nasıl tespit edileceğidir. Gidip gelmek ve kontrol etmekten yorgun düştüklerini söyler aileler. Ama yorgun düşeceksiniz ve bunu yapmaya devam edeceksiniz. Hasta olsa, yorgun düşmez misiniz? Bu nedenle her şeyi ondan beklemek hata olur.

Peki, evde bilgisayarı kontrol altına aldık ama “çocuk ya internet kafeye kaçarsa!”. “Eve gelmezse, o zaman daha kötü olmaz mı?”. Bu sorunun cevabı internet ve bilgisayar bağımlılığının tedavisi içinde gizli değil. Eğer çocuk bu sözleşmelerden kaçıyor ve internet kafeyi eve tercih ediyorsa, o zaman aile içinde başka ve ciddi sorunlar var demektir. Bilgisayar bağımlılığı bir sorun değil, sadece bir belirtidir.

Önemli olan kontrol etmektir, sorunu ertelemek değil. Örneğin ebeveynler sıklıkla bilgisayarı söküp almak veya işyerine götürmek gibi davranışlarda bulunabilirler. Ancak o bilgisayar bir süre sonra tekrar eve döner. Çünkü bilgisayar kullanımı çocuk içinde bir şart haline gelmiştir. Bu nedenle uygulayamayacağınız kararlar almanız doğru olmaz.

Bu konudaki çatışmaya ve tartışmaya son vermek çok önemlidir. Çünkü hayatta çok daha önemli şeyler var. Onların üstünde durmak gerek. Ama yine de internet ve bilgisayar sizin için bir sorunsa, bu durumda onu başka şeylerle kontrol etmek daha yararlı olur.

Örneğin okul başarısı. Bilgisayar yasak demek yerine, “eğer notların düşerse bilgisayar kullanımını kısıtlayacağım” demek çok daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Okul başarısı iyi olursa zaten bilgisayar kullanımını kontrol altına almış demektir.

 

Alkol kullanımı fazlaya ne yapma

 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2012 Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim